שומות (נקודות חן)  שומות או בשמן העממי "נקודות חן" נובעות מריבוי מקומי של מלנוציטים.רובן מופיעות בשנים הראשונות לחיים וגדלות בהדרגה עם הגיל. מספר השומות גדל גם הוא עד העשור הרביעי לחיים ואז מתחיל לרדת. למרות שהשומות אינן נגרמות על ידי חשיפה לשמש, הן שכיחות יותר באיזורים החשופים לעומת האיזורים שאינם חשופים.

  שומות (נקודות חן) הינם נגעים שכיחים מאד בעור, מרבית השומות מופיעות בילדות ומגיעות לשיא מספרן בגיל ההתבגרות. הן נוצרות מתאים דמויי מלנוציטים, התאים בעור האחראים ליצור פיגמנט המלנין. המלנין הינו הגורם לצבע החום השכיח בשומות. שומות יכולות להיות שטוחות, בולטות, ללא שיער או משוערות. בדרך כלל, הינן בצבע חום בהיר או בגון העור .

  מרבית השומות בילדות הינן שטוחות אך עם העליה בגיל הן צומחות ונעשות בולטות יותר (בגובה) ולעתים קרובות מהוות הפרעה אסתטית או תפקודית (בולטות ומשתפשות באזורי חכוך או גילוח).

  שומות הינן נגעים שפירים (הן אינן סרטן העלול לשלוח גרורות) אולם לעתים רחוקות שומות עלולות להתפתח למלנומות (סרטן עור תוקפני). הדבר קורה בעיקר בשומות אטיפיות, השונות במראן משומות רגילות או שומות גדולות מלידה. שומות אטיפיות בדרך כלל בעלות קוטר גדול, בעלות גון לא אחיד ואינן עגולות (בדרך כלל אינן סימטריות). בשל מראן לעתים קשה להבחין בין שומות אטיפיות למלנומות.

  מלנומה הינה סרטן עור שאם אינו מסולק בזמן הוא שולח גרורות דרך כלי הלימפה לבלוטות לימפה ודרך מערכת הדם לאברים אחרים. מלנומות בדרך כלל הינן בקוטר של מחצית הסנטימטר ומעלה, צבע שחור או רב גוני וצורה אסימטרית (הן לא עגולות). לעתים שומה אטיפית יכולה להראות כמו מלנומה.

  מלנומות, במרבית המקרים, מתפתחות על עור בריא. במעוט המקרים הן עלולות להתפתח משומות אטיפיות, משומות מלידה ולעתים נדירות גם שומות רגילות.

  שיקולים בהסרת שומותקימות סיבות שונות להסרת שומות: סיבה רפואית, סיבה אסתטית וסיבה תפקודית.

  סיבה רפואית - חשד לכך שמדובר בנגע ממאיר או העלול להפוך לממאיר.

  סיבה אסתטית - שומה שהינה מכוערת.

  סיבה תפקודית - שומה שהינה בולטת לגובה ומפריעה בגלוח או שעוברת שפשוף וטראומה חוזרת (לדוגמה, מרצועת חזיה באזור הגב, מחגורה או מתרמיל גב).

  דרך הסרת שומות נקבעת לפי הסיבה שמביאה להורדה שלה (האם סיבה רפואית, אסתטית או תפקודית).

  הצעד הראשון לפני הסרת שומה הינו אבחון מדויק שלה והחלטה האם מדובר בשומה שפירה או שיש חשד שעלולה להיות סרטן עור. אם יש חשד לממאירות חשוב להסיר השומה עם בדיקה היסטולוגית של הרקמה שהורדה.

  אם השומה שפירה ואין כל חשד לממאירות ורוצים להוריד השומה מסיבה אסתטית או תפקודית ניתן במרבית המקרים לטפל בה בהחלקה על ידי מכשיר הפועל על ידי גלי רדיו (בדרך כלל מכשיר מתוצרת אלמן) ללא תפרים עם תוצאות אסתטיות טובות מאוד. עם מכשיר זה ניתן להחליק את השומה ללא דמום ולכן ניתן להגיע לתוצאות כה טובות.

  איך ניתן לודא שהשומה שפירה (אינה סרטן)? האבחון נעשה לפי מספר קריטריונים. ניתן לסכמם בשלושה קריטריונים:

  א) מראה השומה והאם אינה חשודה כמלנומה.

  ב) בדיקה דרמוסקופית (עם דרמטוסקופ).

  ג) משך קיום השומה.

  בדיקה על ידי רופא מיומן (רופא עור או פלסטיקאי) עם בדיקה דרמוסקופית ואנמנזה מתאימה (מידע על משך קיום השומה) מאפשרים לודא שמדובר בשומה שפירה ואזי קימת האפשרות לטפול בגלי רדיו.

  מהי דרמוסקופיה?

  (ראו הרחבה בטיפולים אפשריים)

  דרמוסקופיה הינה טכנולוגיה אופטית חדשה לאבחון נגעי עור שונים בצורה לא פולשנית. בבדיקה דרמוסקופית נעשה שמוש בציוד אופטי כדי לראות טוב יותר מבנים עוריים שללא שמוש בטכניקה זו לא ניתן לראותם. השכבה העליונה בעור, השכבה הקרנית, נוטה להחזיר ולפזר את קרני האור ולכן לא ניתן לראות מבנים עוריים עמוקים יותר. בבדיקה דרמוסקופית פזור קרני האור נמנע וניתן לראות מבנים פיגמנטרים מתחת לשכבה הקרנית, השכבה החצונית של העור.

  בעזרת דרמוסקופיה ניתן לשפר את הדיוק בהבחנה בין גידולי עור שפירים לממאירים ולהעלות את הדיוק באבחון מלנומה, סרטן העור המסוכן ביותר. דרמוסקופיה מסיעת להבחין בין שומות שפירות (שיש לכל אחד) לבין מלנומות ועשויה לחסוך ביופסיות וניתוחים מיותרים.

  מתוך סיווג: מה מפריע בנושא עור
  גלו אילו טיפולים אנשים כמותכם קיבלו..

  אני
  בטווח הגילאים


  חשוב לנו להתקשר כשנח לך, לדבר על מה שמפריע לך ולתת את הייעוץ והטיפול המתאימים ביותר

  רוצים להשאיר דוא"ל במקום?