מחלות הצפורן  הצפורן וגדילתה

  הצפורן מורכבת מחומר קרטיני קשה המיוצר באזור המטריקס של הצפורן (האזור בו צומחת הצפורן). בין הצפורן לעור שסביבה, יש קרום (קוטיקולה) המונע חדירת מים ודטרגנטים לבסיס הצפורן.

  צפורניים בידיים גדלות בקצב של כ- 3 מילימטרים כל חודש (1 ס"מ ב- 3 חודשים). גדילת צפורניים ברגליים איטית יותר (כ- 1 מילימטר בחודש). פגיעה באזור הייצור של הצפורן (אזור המטריקס) תגרום לצמיחת צפורן פגומה. מחלות הגורמות לשינויים בצפורניים, יכולות לגרום לכך על ידי פגיעה ישירה בצפורן או בצורה עקיפה דרך פגיעה באזור הייצור שלה (אזור המטריקס).

  צמיחה והחלפה מלאה של צפורן באצבעות הידיים אורכת כ- 4 חודשים. לכן, אף בטיפול מוצלח במחלת צפורניים, יש להמתין בסבלנות לצמיחת הצפורן הבריאה.

   שנויים בצפורניים ממחלות הממוקמות בצפורניים או בקפל הצפורן

  1) פטרת צפורניים (ONYCHOMYCOSIS) מדרמטופיטים.

  צפורני הרגליים הן הנפגעות העיקריות. לעתים קרובות יש פטריה גם בין אצבעות הרגליים ובכפות הרגליים. הצפורניים הפגועות מכורסמות בקצותיהן ומעובות. חלק הצפורן הנגוע עלול לשנות את צבעו לחום צהוב.

   הטיפול המקובל כיום לפטרת צפורנים הינו בכדורי טרבינפין (טרבינפין או למיזיל) או איטרהקונזול (איטרנול או ספורנוקס) למשך כ- 4חודשים.

  משחות ממיסות צפורניים עם חומר נגד פטריות יכולות לשפר סיכויי הצלחה בטיפול בכדורים אולם נראה שטיפול מקומי בלבד בדרך כלל אינו משיג ריפוי. טפולים מקומיים כאלו, ב- AGISPOR ONYCHOSET , ב- LOCERYL או ב- BATRAFAN NAIL LAQUER יכולים להשיג שיפור ניכר אך לא רפוי.

   2) דלקת חריפה של קפל הצפורן (ACUTE PARONYCHIA). בדרך כלל הגורמים הנם חיידקים (הסוג השכיח הנו חיידק מסוג סטאפילוקוקוס). באזור קפל הצפורן יש אודם, נפיחות והפרשת מוגלה. באצבע ברגל לעתים קרובות דלקת כזו תיגרם על רקע צפורן חודרנית.

   באצבעות בידיים דלקת זו פוגעת בעיקר בבעלי מקצועות בהם הידיים שרויות במים או דטרגנטים: עקרות בית, אמהות המטפלות בפעוטות וברמנים. הטפול הנו קורס אנטיביוטי.

   3) דלקת כרונית של קפל הצפורן (האזור ממנו צומחת הצפורן) - (PARONYCHIA CHRONIC) .דלקת זו פוגעת בעיקר באצבעות הידיים בבעלי מקצועות בהם הידיים שרויות במים או דטרגנטים: עקרות בית, אמהות המטפלות בפעוטות וברמנים.

   לדלקת כרונית של בסיס הצפורן יש שני גורמים שכיחים. פטריה מסוג קנדידה (פטריה שונה מזו הגורמת לפטרת צפורניים) וחדירת חומרים מגרים (דוגמת דטרגנטים) לאזור בסיס הצפורן. בסכרת לא מאוזנת ניתן למצוא שכיחות גבוהה יותר של זיהום על ידי קנדידה. בשל הדלקת הכרונית במטריקס (האזור בו מיוצרת הצפורן) יש יצירת צפורן מעוותת.

   4) צפורן חודרנית (ingrowing toe nail) - הצפורן גדלה לתוך בשר האצבע וגורמת לזיהום משני ולצמיחת רקמת גרעון. הגורם העיקרי ההתחלתי לצפורן חודרנית הוא נעליים לוחצות או חבלה בצפורן המביאים לכוון גדילה לקוי של הצפורן.

   הטיפול בצפורן חודרנית כולל טיפול בזיהום החיידקי וברקמת הגרעון (בשר הפרא). רצוי לטפל גם בכוון מתאים של צמיחת הצפורן בעזרת פתיל המוחדר מתחת לצפורן כדי למנוע חזרת הבעיה. במקרים קשים וממושכים יש לעתים הכרח לבצע WEDGE RESECTION(כריתת חלק מהצפורן עם חלק מהמטריקס). רצוי להימנע מעקירת הצפורן במלואה.

   5) צפרניים שבירות (BRITTLE NAILS) ופיצול קצות צפורניים (ONYCHOSCHIZIA) .

  צפורניים שבירות ופיצול קצות צפורניים הינן תלונות שכיחות, בעיקר בנשים. הן מוחמרות על ידי טראומה מכנית וחשיפה לחומרים חריפים הפוגעים בצפורן.

  צפורניים שבירות יכולות להיות במספר הפרעות הורמונליות כיתר פעילות או תת פעילות של בלוטת מגן וסוכרת. הן יכולות להיות אף אנמיה, בהריון או בגילאים מבוגרים. עם כל זאת הגורם השכיח ביותר הנו חשיפת יתר לחומרים כימיים, דטרגנטים ומים. צפורניים נורמליות מכילות 18% מים.

  אם תכולת המים בצפורניים יורדת הצפורניים נעשות שבירות. רחצת ידיים תכופה ושמוש בדטרגנטים וחומרים אלקלים פוגעים בקרטין הצפורן. ספיגת מים והתנפחות הצפורניים ולאחר מכן התיבשות שלהן עם התכווצות מביא להחלשתן.

  לעתים ההשפעה המיבשת של חומרים לסילוק לכה מצפורניים הינה גורם חשוב ביצירת צפורניים שבירות. הלכה עצמה הנה כנראה בעלת השפעה מגינה בכך שהינה מונעת אבוד מים מהצפורניים.

  הטפול לצפורניים שבירות ומתפצלות:

  א) תיקון גורמי רקע (הפרעות בבלוטת מגן, סוכרת או אנמיה).

  ב) הדרכה להגנה על הצפורנייים ומניעת התיבשותן:

  מומלץ להימנע מחשיפה לחומרים כימיים חריפים. רצוי להשתמש בכפפות מגן לכל פעילות שניתן (לשקול שמוש בכפפות מגן אף בהכנת סלט או חפיפת הראש).

  מומלץ להימנע או להגביל השימוש באצטון לסילוק לכה מצפורניים (פעם בשבועיים, לכל היותר).הלכה עצמה אינה פוגעת בצפורן.

  קרם לחות צריך להימרח על הצפורניים לאחר כל רחצת ידיים. (יש הממליצים על השרית הצפורניים כל יום במשך 10 דקות במים ולאחר מכן מריחתן בקרם לחות).

  ג) יש הממליצים טפול בביוטין (קפסולות של 600 מיקרוגרם), 2 - 3 קפסולות ביום, עם טפול בקלציום (כדורי CALTRATE, 600מ"ג) שני כדורים ביום.

   6) הפרדות הצפורניים ממיטת הצפורן - ONYCHOLYSIS

  פלטת הצפורן נפרדת ממיטת הצפורן ונוצר מרוח מתחת לצפורן המאפשר חדירת לכלוך או זיהום על ידי פטריות. הפרדות הצפורניים יכולה להיות משנית למחלות שונות (בעיקר ספחת), בשל טראומה חוזרת (בדרך כלל בגלל גידול צפורניים ארוכות) או שימוש באצטון לניקוי לכה מהצפורניים לעתים תכופות.

   חשוב לדעת, שבמקרים בהם יש התיישבות פטריה, (בדרך כלל קנדידה) באזור הפרדות הצפורן, הרי שמדובר בהתיישבות משנית ואין זה הגורם להפרדות. הטפול העיקרי הינו בגורמים העלולים לגרום להפרדות הצפורניים ממיטת הצפורן כצפורניים ארוכות ושמוש תכוף באצטון להסרת לכה מהצפורניים.

   שינויים בצפורניים ממחלות כלליות

  א) אצבעות דמויות תוף (CLUBBING)- הנן אצבעות המעובות בקצותיהן בצורה של מקלות תוף. שינויים אלו באצבעות מלווים שינוי בזוית הצפורן. אצבעות דמויות תוף יכולות להופיע במחלות ריאה או כבד.

  ב) פסים על שם בו (BEAU LINES )- אלו קוים רוחביים המופיעים בכל הצפורניים באותו הזמן. הם משקפים הפרעה זמנית בגדילת הצפורניים שקרתה לפני מספר שבועות או חודשים. זיהום קשה, התקפת לב או תאונת דרכים קשה יכולים לגרום ל"קוי בו" בצפורניים.

  הקוים מתקדמים עם צמיחת הצפורניים. בעזרת הקוים על שם בו ניתן לנחש את העבר הקרוב של בעל הצפורניים, ולדעת שקרה לו מאורע גופני קשה ומתי.

  ג) ספחת (פסוריאזיס) - ספחת היא מחלת עור נפוצה, הפוגעת בדרך כלל בעור בלבד, אולם לעתים יש אף פגיעה בצפורניים.הצפורניים יכולות להיות מעובות, מעוותות, עם חורים קטנים בפלטת הצפורן או עם כתמים בצבע חום צהבהב.

  צפורניים מלאכותיות

  שמוש בצפורניים מלאכותיות עלול לגרום לבעיות שונות.

  לעתים רחוקות נגרמת תגובה אלרגית לאחד המרכיבים בהם משתמשים בצפורניים המלאכותיות. הדלקת הנגרמת מהתגובה האלרגית עלולה לגרום לצמיחה של צפורניים מעוותות.

   בשל אורכן צפורניים מלאכותיות גורמות לעתים קרובות אף להפרדות הצפורן ממיטת הצפורן (ONYCHOLYSIS) מאחר והצפורן הארוכה משמשת כמנוף.

  לסיכום

  אבחנה נכונה של מחלת הצפורן חשובה. לעתים הצפורן תפנה את תשומת לבנו למחלה כללית כלשהי. חלק ממחלות הצפורן עלול להיגרם על ידי טיפולים מקומיים כמניקור, שמוש בלכה או טיפול קוסמטי אחר לצפורן.

   חשוב לזכור שצמיחה והחלפה מלאה של צפורן אורכים מספר חודשים ואף בטיפול מוצלח צריך לעתים המתין בסבלנות תקופה ארוכה עד צמיחת הצפורן הבריאה

  מתוך סיווג: מה מפריע בנושא עור
  גלו אילו טיפולים אנשים כמותכם קיבלו..

  אני
  בטווח הגילאים

  טיפולים זמינים:

  לא נמצאו טיפולים מתאימים.

  חשוב לנו להתקשר כשנח לך, לדבר על מה שמפריע לך ולתת את הייעוץ והטיפול המתאימים ביותר

  רוצים להשאיר דוא"ל במקום?