טיפול בפטריות  א. תכשירי מריחה לעור

  מיקונזול (דקטרין), קלוטרימזול (אגיסטן, מיקוהרמל), איזוקונזול (איזוגן) וביפונזול (אגיספור) הינן נגזרות שונות ממשפחת האימידזולים. הן יעילות נגד דרמטופיטים ונגד שמרים גם יחד. פעולה דומה יש לציקלופירוקס (ציקלודרם או בטרפן) ואמורולפין. משחות של טרבינפין (למיזיל, פטיר) ובוטנפין (מנטקס) ) יעילות מאוד (בעיקר כנגד דרמטופיטים) ומאפשרות טפול יעיל קצר יותר.

   טולנפט (פיטרקס), פיטודרם, ויטפילד, פיטריזן וניסטטין הינם תכשירים נגד פטריות מהדור הישן. חשוב לדעת, שניסטטין פועל נגד קנדידות אך אינו פועל נגד דרמטופיטים.

   ב. תכשירים ללקיחה דרך הפה

  גריפולין (גריזאופולבין) הינו תכשיר ותיק כנגד דרמטופיטים. גריפולין אינו פועל נגד שמרים ולכן אינו מתאים לטיפול נגד פטריות שמש או קנדידות.

  חשוב לדעת כי גריפולין הינו תרופה בטוחה. בעבר רווחה הדעה, שגריפולין יכול לגרום לירידה במספר כדוריות הדם הלבנות. הרושם כיום שבעיה זו נדירה מאד. עם זאת, עדיין מקובל לבצע ספירת דם תוך טיפול ממושך בגריפולין.

   ניזורל (קטוקונזול) הינו תכשיר ממשפחת האימידזולים הפועל נגד דרמטופיטים ושמרים (קנדידות ופטריות שמש) גם יחד. הבעיה העיקרית הכרוכה בשימוש בו הינה סכנה של נזק חמור לכבד, בעיקר בשימוש ממושך (הסיכון לכך הינו בחולה אחד מתוך 10,000 המקבלים תרופה זו).

   טרבינפין ׁ(שמות מסחריים: טרבינפין או למיזיל) הינו תכשיר יעיל מאוד כנגד דרמטופיטים עם תופעות לואי מועטות בלבד. רק לעתים רחוקות יש עליה באנזימי כבד או פריחה אלרגית. ניתן להשיג תוצאות טובות מאוד בקורס טיפולי קצר יותר מאשר בטיפולים ותיקים יותר. זהו טפול יעיל כנגד דרמטופיטים (שהינם הגורם העיקרי לפטרת צפורניים).

   בקורס טפולי של 4 חודשים ניתן להגיע לרפוי צפורני רגליים בכ- 70-80 אחוזים מהמטופלים. התוצאות טובות יותר אצל צעירים.

   פלוקונזול (פלוקנול או טריקן) - תכשיר הפועל כנגד דרמטופיטים וקנדידות גם יחד. יעילותו כנגד דרמטופיטים (לדוגמה פטרת צפורניים) הינה פחותה משל טרבינפין (למיזיל).

   איטרהקונזול (ספורנוקס או איטרנול) - תכשיר הפועל כנגד דרמטופיטים ושמרים גם יחד. יעילותו כנגד דרמטופיטים פחותה מעט משל טרבינפין (למיזיל). סכון לפגיעה כבדית הינה מעט פחות מאשר בטרבינפין אולם יש סבירות גדולה יותר לאנטראקציות עם תרופות אחרות.

   * תגובות בין תרופתיות: קטוקונזול, פלוקונזול ואיטרהקונזול שיכים לקבוצה הכימית של האזולים. יכולות להיות הפרעות שונות בשמוש בהן ביחד עם תרופות אחרות.

   מתי כדאי לטפל בתכשירים דרך הפה?  

  בדרך כלל ניתן להסתפק בשימוש בתכשירים למריחה מקומית.

  יש צורך בטיפול דרך הפה בכדורים בפטרת הראש (גזזת), בפטרת גוף מפושטת, בפטרת רגליים עקשנית ובפטרת צפורניים.

   טפול בפטרת צפורניים פטרת צפורניים שכיחה ביותר בגילאים המבוגרים. פטרת זו נאחזת בצפורן בעקשנות. בדרך כלל לא ניתן לרפאה בטיפולים מקומיים ולרפוי יש צורך בטפול ממושך בכדורים.

   לעתים קרובות הפטריה בצפורן מדביקה אזורים אחרים בגוף (לעתים ההתפשטות מהצפורניים קורת רק לאחר שנים). לעתים היא אף מדביקה בני בית אחרים.

   קיימות מספר גישות טיפוליות אפשריות:א) כדורים דרך הפה: טפול בכדורי טרבינפין (למיזיל) או איטרהקונזול (איטרנול). הטיפול בהם ממושך ואורך כ- 4 חודשים והינו די יקר (קופות החולים משתתפות רק במחצית העלות). גם עם טפול ממושך זה הסיכוי לרפוי מלא מפטריה בצפורני הרגליים הינו 70-80 אחוזים. התוצאות טובות יותר בצעירים.

   ב) טפול טופיקלי (חיצוני, במריחה)

  מרבית התכשירים הטופיקלים אינם מתימרים לרפא הצפורניים. טפות דקטרין, אגיסטן, אגיספור, מיקוהרמל ותכשירים אחרים מסוגלים לשפר מצב הצפורניים ולהקטין סיכון הדבקה של אזורים אחרים.

  תכשירים המתימרים להשיג רפוי: א) המסת הצפורן הנגועה בפטריה על ידי אוריאה 40% בשלוב עם טיפול בתכשיר נגד פטריה (ביפונזול). ב- AGISPOR ONYCHOSET יש משחה להמסת הצפורן, פלסטרים להגנה על העור מסביב ומגרדת לגרוד הצפורן. ב) תכשירים כנגד הפטריה בצפורן בעלי פעילות וחדירות מיוחדת. עם ציקלופירוקס: BATRAFAN NAILLAQUER ו- MYCOSTER ותכשיר עם אמורולפין הנקרא LOCERYL.

   תכשירים אלו מתימרים להשיג רפוי הצפורניים בטפול ממושך. הבעיה היא, שלפי נסיוני, בטיפול החצוני בלבד נגד פטריות ללא תוספת של למיזיל או תכשיר אחר דרך הפה אפשרי להשיג ריפוי רק במקרים בודדים ובדרך כלל צומחת הצפורן שוב עם פטריה. למרות זאת, עם התכשירים הללו ניתן להשיג שיפור גדול במצב הצפורניים (יותר מתכשירים אחרים).

   ג) שילוב של כדורים דרך הפה והמסת הצפורן עשוי לקצר את משך הטיפול ואף להשיג אחוזי הצלחה גבוהים יותר.

   ד) טפול בלייזר או ב- PDT (טפול פוטודינמי) – קימים מכונים שונים בארץ לטפול זה. לדאבוני הרושם שהתוצאות אינן טובות ובדרך כלל עדיין לא ניתן להשיג רפוי פטרת צפורניים בטפולים אלו (לאחר סדרת טפולים נראה כאלו יש רפוי אולם בדרך כלל יש חזרה של הפטריה).

   * לאלו שאינם רוצים בטיפול דרך הפה, או שיש הוראות נגד לטיפול זה, ניתן לתת טיפול מקומי קבוע שימנע הדבקה של מקומות אחרים בגוף או של בני בית אחרים. התכשירים האימידזולים: אגיספור, אגיסטן, מיקוהרמל, דקטרין או BATRAFAN NAIL LAQUER.

   חשוב לדעת

  1. פטריות "אוהבות" משחות עם קורטיזון. שימוש במשחה עם קורטיזון בלבד, יכול לגרום להתפשטות מהירה של הפטריות.

  2.  בטיפול נגד פטריות רצוי להמשיך לפחות עשרה ימים לאחר ריפוי קליני. שרידי פטריות, שכבר אינם גורמים לדלקת עור, עלולים לשוב ולהתפתח אם לא משלימים הטיפול.

  אבחנה

   חשוב לדעת להבחין בין פטריות בעור לדלקות עור מסיבות אחרות. הטיפול שונה לחלוטין! במרבית המקרים ניתן לעשות האבחנה לפי המראה הקליני. לעתים יש צורך בבדיקה מיקרוסקופית ובתרבית לפטריות.

   לסיכום

  יש בידינו מגוון גדול של תכשירים נגד פטריות, הן במשחות והן במתן דרך הפה ומתוכו ניתן לבחור בטפול המתאים ביותר.

  מתוך סיווג: טיפולים בנושא עור
  גלו אילו טיפולים אנשים כמותכם קיבלו..

  אני
  בטווח הגילאים

  הטיפול מתאים עבור :


  חשוב לנו להתקשר כשנח לך, לדבר על מה שמפריע לך ולתת את הייעוץ והטיפול המתאימים ביותר

  רוצים להשאיר דוא"ל במקום?